'Telefonlar' forumunda home tarafından 27 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. home

  home New Member Kullanıcı

  Evet, Sony Xperia XZ1 de serinin genlerini taşıyan ve tasarımıyla büyük fark yaratmayan modellerden biri oluyor belki. Ancak bu tasarımı seven kullanıcıların olduğu da aşikar. Yine de bizce Sony'nin değişime daha fazla direnmemesi ve tasarım üzerine kafa yorması gerekiyor. Zira bu haliyle, güncellenen teknik kadroya sahip eski kasa modellerden biri oluyor. Tasarım olarak olmasa da, özellikle yüzde 70'in altındaki ekran – gövde oranını güncellemeye bakmalı.

  En çok eleştiri alan bu noktasının dışında Sony'nin amiral segmentinde fiyat / performansıyla gayet dengeli bir modele imza attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Performans sonuçlarına baktığımızda, 4000 TL üzeri modellerle eşdeğer sonuç ve teknik altyapıya sahip olan Xperia XZ1, şu an piyasada 2599 TL fiyatla bulunabiliyor.

  Kimler Almalı
  Amiral segmentinde teknik kadrosuyla güçlü, ancak fiyat olarak diğer üst seviye modellerin pek çoğundan daha uygun bir telefon arayan kullanıcılar Sony Xperia XZ1'i tercih edebilirler.
  Sony'nin en yeni amiral gemisi Xperia XZ1 akıllı telefonunu tüm detaylarıyla test ettik!
  Sony Xperia XZ1, firmanın en yeni amiral gemisi telefonu olarak IFA 2017'de tanıtılmıştı hatırlarsanız. Son yıllarda sadece yalın şekilde değişen tasarım özelliklerine bu modelde de devam eden Sony, görünüm olarak yıllardır büyük yenilikten kaçınıyor; Omnibalance tasarım devam ediyor. Her ne kadar şu sıralar ortaya çıkan haberlere göre Sony'nin yeni modellerinde yeni bir tasarıma geçiş yapacağı söylense de, bunu elbette yeni telefonlar tanıtılmadan göremeyeceğiz. Bu arada büyük bir kesim, Sony'nin bu tasarım hatlarından sıkılmış olsa da, halen bu köşeli hatlı tasarım anlayışını seven kullanıcıların olduğu da aşikar; bunu da kabul etmek gerek.

  Elimizdeki Xperia XZ1, Snapdragon 835 yonga seti, 4 GB RAM, 19 MP arka kamerası, ekran için HDR desteği ve Android 8.0 Oreo işletim sistemiyle gelen ilk telefon olmasıyla dikkat çekici bir model oluyor. Peki, detaylarında neler sunuyor? Fiyatı ne kadar? Gelin şimdi incelememize geçelim.

  Tasarım
  [​IMG]
  Xperia XZ1, az önce de söylediğimiz gibi ufak farklılıklar içeren OmniBalance tasarım hatlarını koruyor. Xperia ailesinden son olarak hatırlarsanız Xperia XZ Premium modelini incelemiştik. Tasarım olarak ikili arasında elbette büyük yakınlık söz konusu ancak Xperia XZ1, o modele göre daha ince ve daha hafif bir telefon oluyor. 7.4 mm kalınlığında olan Xperia XZ1, 155 gram ağırlığa sahip. Bu anlamda XZ Premium modeline göre daha rahat kullanım imkanı tanıyor ve elde de daha dengeli duruyor açıkçası.

  Samsung Galaxy S8+
  Yine söylediğimiz gibi tasarımını ufak ölçüde rafine eden Sony, özellikle selef model Xperia XZ ile kıyasladığımızda, 8.1 mm kalınlıktan 7.4 mm'ye gerilemiş olmasıyla da dikkat çekici duruyor. Bu küçük gibi görünse de önemli bir gelişme, zira Premium modelini incelerken ne kadar hantal bulduğumuzdan uzun uzadıya bahsetmiştik hatırlarsanız.

  Devam edecek olursak yekpare alüminyum parçadan kesilen metalik bir gövdeye sahip olan Xperia XZ1, çerçeve kenarlarıyla ise son trendin gerisinde kalıyor. Galaxy S8 ve LG G6 ile kıyasladığımızda, ekran çerçeveleriyle kalın duran Xperia XZ1, elbette bunun karşılığını ekran-gövde oranıyla da olumsuz anlamda alıyor. Buna incelememizin ekran adımında değineceğiz zaten.

  Xperia XZ1'in dikkat çeken tasarım ayrıntılarından biri de, üç tarafta yer alan anten çizgileri oluyor. Antenlerin yerini şık bir şekilde çizgilerle belirleyen Sony, ayrıca anten yerleşiminin, kullanıcının telefonu elinde nasıl tuttuğuna bakmaksızın, ağ bağlantısını arttıracak şekilde yerleştirildiğini söylüyor. Kısacası, elimizin, Xperia XZ1'de yer alan tüm antenleri engellemesi pek olası değil.

  Telefonda yuvarlatılmış kenarlar yer alıyor. Böylece az önce de söylediğimiz gibi elde iyi bir tutuş imkanı sağlayan telefon, arka panel dokusuyla da premium hissi uyandırıyor.


  Sağ tarafta ise her zamanki ses ve parmak izi sensörlü güç tuşunu buluyoruz. Daha önceki Xperia incelemelerimizde de söylemişizdir, parmak izi sensörünün yeri ve kullanım şekli gerçekten hem rahat hem kullanışlı. Sony, eğer ileride tasarımı değiştirecekse bile, bizce bu kullanım biçimini mutlaka yeni modellere de taşımalı.


  Telefonun üst kısmında 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor, alt kısımda ise USB-C portu sunuluyor. Tasarım kısmını noktalamadan son olarak bir Xperia klasiği olarak telefonda IP68 seviyesinde su korumasının bulunduğunu da söyleyelim ve şimdi ekran ile işletim sistemi detaylarına geçelim.

  Ekran
  [​IMG]
  Xperia XZ1, 5.2 inç boyutunda bir ekranın sahibi. Çözünürlük olarak ise Full HD görüntü sunuyor. Elbette rakiplerin aynı segmentte 2K'lı modelleri mevcut. Bu anlamda Xperia XZ1 bir adım geride duruyor gibi görünüyor belki, fakat Sony zaten ekran çözünürlüğü konusunda Xperia XZ Premium ile tepeye oynuyor. Bu anlamda bunu bir eksiden ziyade, kullanıcılara sunulan seçenek olarak değerlendirmek gerekli.

  LG G6
  HDR desteğinin bulunması, Triluminos Display ve X-Realty Engine, Xperia XZ1'in ekranına yönelik artı puanlar kuşkusuz. Bunun karşılığını da görüntü olarak sunan telefon, özellikle HDR noktasında YouTube, Netflix ve Amazon Prime gibi servislerin tadını çıkarmanızı sağlıyor.

  Ekranın eksik yönü ise aşikar olan ekran – gövde oranı kuşkusuz. Kalın çerçeveler ve 16:9 görüntü oranıyla beraber ekran – gövde oranı yüzde 68.6 olan telefon, bu anlamda rakiplerin bir hayli gerisinde kalıyor diyebiliriz. Az önce telefonun seleflerine kıyasla daha hafif ve daha ince profile büründüğünü söylememiz gibi, eğer Sony bunu da gelecek modellerde aşarsa, çok daha iyi modellere imza atacaktır diye düşünüyoruz.

  Ha, Xperia XZ1'in üst ve alt kenarlardaki çerçeveler için bardağın dolu tarafından bakacak olursak, yatay konumda oyun oynarken veya video izlerken parmaklarınızı ekranı kapatmadan dinlendirebileceğiniz alanlar olarak kullanılabileceğinden de bahsedebiliriz.

  İşletim sistemi
  [​IMG]
  Xperia XZ1, en güncel Android sürümü 8.0'la gelmesiyle, piyasaya Android 8.0 ile çıkan ilk telefon olmayı başarmıştı. Telefonu kutusundan çıkarttıktan hemen sonra çok sayıda güncelleme de gelmeye devam ediyor onu söyleyelim. Bu anlamda güncelleme konusunda bir sorununuz olmayacak.

  Apple iPhone X
  Arayüz olarak zaten yıllardır tanıdığımız bildiğimiz arayüzü kullanan Xperia XZ1, bunun avantajlarını Oreo ile birlikte arttırarak kullanmaya devam ediyor. Burada arayüze ilişkin birkaç bilgi de aktaralım.

  Mesela ekrana uzun bastığınızda widget, duvar kağıdı, tema, geçiş ve ızgara ayarlarına erişebileceğiniz bir alana giriş yapabiliyorsunuz. Ayarlar kısmında ise ekran kısmında renk gamutu ve kontrast ayarını değiştirebileceğiniz bir bölüm bulabiliyorsunuz. Ayrıca yine aynı bölümden ekran beyaz dengesini manüel olarak ayarlayabiliyorsunuz. Son olarak Xperia XZ1'a geçerken eski telefonunuzdan verilerinizi alma konusunda da Xperia Transfer Mobile uygulamasından yararlanabileceğinizi söyleyelim ve şimdi işletim sistemiyle ilgili özel bir uygulamaya yakından bakalım.

  3D oluşturma teknolojisi
  [​IMG]
  Arayüzde dolaşırken 3D Oluşturucu adında bir uygulamaya rastlayacaksınız. Bu 3D Oluşturucu uygulaması sayesinde, kendinizi üç boyutlu ortama aktarabiliyorsunuz. Hatta Xperia'larda yıllardır kamera uygulamasından erişilebilen AR Efekti bölümünden, kendinizi arttırılmış gerçeklik ortamına taşımanız da mümkün oluyor.

  Moto Z2 Play
  3D Oluşturucu uygulaması ile yüz, baş, yiyecek veya serbest çekim modlarında herhangi bir nesneyi üç boyutlu modellemek için size sunulan eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Taramayı tamamladıktan sonra bunları sosyal medyadan paylaşabilir, duvar kağıdı olarak ayarlayabilir veya hatta 3D yazıcılardan model olarak da çıkartabilirsiniz. Modelinizi hazırladıktan sonra .OBJ formatında kaydedilen dosyayı üçüncü taraf bir 3D yazıcı servisine göndererek çalışmanızı gerçek dünyaya da böylece taşıyabiliyorsunuz.

  Fikir olarak oldukça etkileyici dursa da, elbette bu tek başına telefon satın aldıracak bir özellik değil. Ancak satın alanların, bu uygulamayla oldukça eğleneceğini söylemek lazım. Zira kendi yüzünüzü tarattıktan sonra AR Efekti kısmında Minyotürler efektini seçip, kendinizi telefonunuzun ekranında gerçek objelerin üzerinde çeşitli figürler şeklinde görüntüleyebilir ve hatta bunlardan eğlenceli videolar da çıkartabilirsiniz.

  Bu uygulamanın çalışma hızı noktasında ise yüz ve baş taramasının işleme hızını beğendiğimizi söyleyebiliriz. İyi ışık altında daha rahat çalışan tarama işlemini, serbest tarama modunda da başarılı bulduk. Tekrar söylemekte fayda var, tarama yaparken ışığın zayıf olması, uygulamanın adeta homurdanmasına yol açıyor. O nedenle mümkün mertebe iyi ışık değerlerinde deneyin.

  Öte yandan yüz veya başınızı taratırken, güzel sonuçlar almak iyi ışıklandırmanın yanı sıra sizin becerinize de kalıyor. Bunu söylemek lazım. Çok daha iyi sonuçlar için ise, tarama yaptıktan sonra 3D yazılımları ile çalışmalarınız üzerinde oynayabiliyorsunuz. Sonrasında ise ortaya 3D yazıcılar ile bastırabileceğiniz sonuçlar çıkabiliyor.

  Bu arada Sony'nin AR Efekti yazılımına güncellemelerde bulunması gerekiyor. Zira kendi yüzünüzü taratıp AR Efektine eklediğinizde, figür üzerinde büyütme küçüktme veya diğer aksiyonları uyguladığınızda, bir süre sonra saçmalamaya başlıyor. Saçmalamaktan kastımız, figürü bir türlü istediğiniz yere sürükleyememeniz gibi şeyler. Bu noktada sahneyi sıfırlamanız gerekiyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş