'Fotoğraf Makinası ve Kamera' forumunda home tarafından 26 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. home

  home New Member Kullanıcı

  Sony'nin fotoğraf makinesi alanındaki amiral gemisi Alpha 99 II inceleme altında.
  Sony Alpha 99'u bundan tam 3 yıl öncesinde incelemişiz. O makineyi alıp Letonya ve Litvanya'yı gezmiştik ve çektiğimiz karelere hayran kalmıştık doğrusu. Bir filmin ilki sevildiğinde mutlaka ikincisi de çekilir mantığıyla, Sony Alpha 99 II de tanıtıldı pek tabii ve yine çok geçmeden elimize ulaştı.

  Sony, Full Frame Alpha markalı kompakt sistem kameraları ile büyük başarı elde etti. Yeni modeliyle ise selefinin üzerine çıkıyor diyebiliriz. Yüksek çözünürlüklü, tam çerçeve sensörünün yanı sıra heyecan verici teknolojisi ile Sony, açıkçası DSLR tarzı bir kameranın arkasındaki gözün illa ki Canon, Nikon veya Pentax vizöründen bakma geleneğine bir son veriyor diyebiliriz. Tabii ki yine elimizdeki kameranın Mid-size SLR tipinde olduğunu söylemekte yarar var.

  Yeni model de elbette aynı SLT konseptine uyuyor. Ayrıca SLT hattının biçim ve avantajlarını, a7 serisi modellerde görülenlere benzer özellikler ile bu makinede birleştiriyor. Bunlar arasında, a7R II modeline çok benzeyen 42.2 MP sensör ve beş eksenli sensör tabanlı görüntü sabitleme sistemi dahil bulunuyor.

  Tasarım
  [​IMG]
  Tasarım olarak magnezyum alaşımlı bir gövdeden oluşan Alpha 99 II, büyük ölçüde ilk modele benziyor. Fakat büyüklük anlamında oranlarsak, Alpha 99 II'nin Alpha 99'dan yaklaşık yüzde 8 oranında daha küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bu da DSLR kullanımını daha kompakt boyutlara indirgiyor demek oluyor.

  Özellikle iki makineyi yan yana koyduğunuzda, aradaki fark daha da belirgin olarak göze çarpıyor. A99 II, selefine kıyasla daha hafif bir model. Ayrıca kaslı yapısından sıyrılarak daha rahat kavranabilecek bir makine imajı çiziyor. Bunun kullanıma etkisi de bu yönde.

  Üzerinde yine 3 inç boyutunda bir ekran bulunduramayı sürdüren makine, ekranı yine elbette eğip bükmenize izin veriyor. Ekran yine dokunmatik değil ve panel tipi olarak da WhiteMagic TFT LCD tercih edilmiş.

  Bağlantıları arasında da micro HDMI ve microUSB de dahil olmak üzere, iki adet SD kart girişi, mikrofon ve kulaklık girişi bulunduruyor. Öte yandan Wi-Fi ve NFC desteği de yer alıyor.

  Bu arada fotoğraf makinesinin toza karşı sensör korumasının bulunduğunu ve ayrıca rutubete karşı dayanıklı tasarlandığını da söyleyelim.

  Özellikler
  [​IMG]
  A99 II, az önce de söylediğimiz gibi a7R serisinden a7R II'de de gördüğümüz gibi 42.2 MP sensör ve beş eksenli sensör tabanlı görüntü sabitleme sistemini bulunduruyor. Böylece etkili piksel alanını selef modele kıyasla yukarı taşıyan makine, ayrıca beş eksenli görüntü sabitleme sistemi ile özellikle hareketli sahnelerde büyük yardımcınız oluyor. Maksimum 7952x5304 piksel çözünürlük sağlayan sensör, pek tabii arka aydınlatmalı CMOS tipinde.


  Hareketli sahneler demişken, video konusunda da bilgi verecek olursak, 100Mbps 30 kare 4K video kaydı yapabildiğiniz kamera, Full HD'de 120 kare ağır çekim yapabilme imkanı da tanıyor. Ayrıca pek tabii ki Full HD 60 kare kayıt alabiliyorsunuz.

  Hibrit faz algılama otofokus sistemini kullanan makinenin, 12fps sürekli çekim modunun Raw modu için aktif olduğunu söylemek lazım. 399 + 79 noktalı faz algılamalı otofokus sistemiyle fazlasıyla seri ve doğru netleme yapmayı başaran makinenin gerek fotoğraf gerek video kaydı noktasında yaptığı çekimlerden fazlasıyla memnun kaldığımızı belirtelim ve şimdi sizlerle çektiğimiz fotoğrafları paylaşalım.

  Sony Alpha 99 II ile yaptığımız fotoğraf çekimlerini, hemen yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

  Sony Alpha 99 II Teknik Özellikleri
  Ürün Modeli Sony Alpha 99 II
  Ürün Türü DSLR Fotoğraf Makineleri
  CHIP Online Notu 90
  Üretici Sony
  Firma Sony Eurasia (216) 633 98 00
  Teknik Detaylar
  Kamera Sınıfı DSLR
  Etkili Piksel 42.4 megapiksel
  Sensör Tipi CMOS
  Sensör Boyutu 35,9 x 24 mm
  Video 4K, Full HD
  Minimum Deklanşör Hızı 1/8000 s
  Maksimum Deklanşör Hızı 30 sn
  ISO 25600
  Ekran 3 inç TFT LCD
  HDMI Var
  Mikrofon Var
  Kulaklık Var
  Wi-Fi Var
  NFC Var
  microUSB 2.0 Var
  Boyutlar 143 x 104 x 76 mm
  Ağırlık 849 gr.
   

Bu Sayfayı Paylaş