'Mobilyalar' forumunda yeliz tarafından 27 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. yeliz

  yeliz New Member Kullanıcı

  Mobilya almaya karar verdiğimiz zaman sunta ile mdf arasındaki fark araştırma aşamasında karşılaştığımız kulaktan dolma bilgilerle yoğrulan bir sürüncemedir. Şimdi bu sorunun sürüncemeden çıkıp daha tutarlı bir bilgiye ulaşması adına bir çalışma yapalım.

  Günümüz teknolojisi her geçen gün daha da ilerlerken mobilya sektörü de bu değişimin nimetlerinden yararlanıyor. Daha önceki zaman dilimlerinde şuan için eskitme mobilya diye tabir ettiğimiz mobilyalar ham mdf ve ham sunta üzerine kaplama ya da boyama sistemi ile imal ediliyordu. Bugün kullanılan bağlantı sistemleri yerine daha farklı yöntemler yani tutkal yapıştırma, geçme ve çivi ile çakma yöntemleriyle parçalar bir araya getirildikten sonra kapak ya da kenar ksısımlara el işçiliği ile verilen şekillerle son buluyor ve üretim aşaması tamamlanmış oluyordu. Dolayısıyla ham mdf dayanıklı iken ham sunta ile yapılan mobilyalar ufak bir rutubette mukavemetini yitirmesinden dolayı daha dayanıksız olarak görülmektedir.

  [​IMG]

  Mutfak gibi rutubetin yoğun olduğu mekanlarda marangozlar mobilyaları tabi ki mdf ile yapma tercihini kulalnırlar. Sunta eskitme mobilyalar ise rutubetli bir evde şişmeye maruz kalır, yapıştırmaları atar ve bağlantıları kendiliğinden sökülmeye başlar ve mobilya dan artık gıcırtıları duymaya başlarsınız. Rutubet ve nemin olmadığı yalıtımlı evlerde sunta eskitme mobilyanın kullanıldığını varsaymış olsak yanlış kullanıldığında kapaklar vurulduğunda, mobilya yı ittirerek sürüyerek yerini değiştirdiğimizde bu sefer de çatlamalrla karşılaşabiliriz.

  [​IMG]

  Sunta ve MDF mobilya ile Suntalam ve MDF lam mobilya arasındaki farklar.

  Teknolojini gelişmesi ile birlikte maliyetlerin düşürülmesi ve daha fazla kazanç sağlamak adına bulunan yeni ürün ve sistemlerle eskitme mobilyalar yerini modern mobilyalara, modern mobilyalar da modüler mobilyalara ve en nihayetinde neoklasik dediğimiz avangart(avangarde) yeni klasik mobilyara bırakmıştır.

  Eskitme mobilyalar ham sunta ya da mdf üzerine ince kaplama ile ya da boyama ile mobilya üretiliyordu. Yeniteknolojilerle daha dayanıklı ve seri üretilmesi kolay olan suntalam ve mdflam malzemeleri ile mobilyalar evrim geçirmiş oldu. Üretimde kullanılan teknolojik CNC makinaları ile suntalam ve mdflam tabakaları şekilden şekile girebilir oldu, sonuçta daha estetik, daha göze hoş gelen ve daha dayanıklı mobilyalar vitrinlerde yer bulmaya başladı.Bildiğimiz gibi sunta ince talaş parçacıkları iken mdf toz halinde bir yapıya sahiptir ve daha yoğundur dolayısıyla daha dayanıklı bir yapıdadır ancak lam kaplama parçacık talaşın suntanın üzerine koruyu tabaka şeklinde konumlaşarak mukavemetini arttırmıştır. Suntalam ana düzeyde lam tabaka kaplıyken kenar ksıımları pvc bantla özel makinelerle yüksek sıcaklık değerlerinde yapıştırılarküretilmekte ve mobilya toplanmaktadır, bu yeni sistemle birlikte mobilya rutubete daha dayanıklı ve yeni bağlantı sistemleriyle daha mukavemetli bir hal almışlardır.

  [​IMG]

  Günümüz teknolojisinde üretilen suntalam mobilyalar daha mukavemetlidirler ve mdflam ya da mdf mobilyalara göre daha uygun fiyata sahiptirler. Mdf malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve mdf üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve prestijli aynı zamanda dayanıklı bir hal almışlardı. Mdf kaplama ve lake mobilyalar görünüş açısından mükemmel durmalarının yanısıra oldukça dayanıklıdırlar. Suntalam mobilyalar da ham sunta ile üretilen mobilyalara göre daha dayanıklı ve daha zariftirler ayrıca mdf mobilyalara göre daha uygun fiyatlara alınabilirler.

  [​IMG]

  Şu hususa dikkat edilmesi gerekir; Mobilya alırken kullanılan suntalam ve mdflam ın E1 KALİTE STANDARTLARINDA olması gerekir. E1 kalite standardı üetilen malzemenin talaş ve talaş parçalarının bir arada tutunmasına yarayan yapıştırıcıcnın insan sağlığını kötü yönde etki edecek bir malzeme olmaması gerekir ayrıca ANTİKANSOROJEN olması gerekir. Mobilya alım sırasında bunu muhakkak sorunuz zaten kendine güvenen mobilya mağazaları ve firmalar bunu müşterilerine anlatatrak satışlarını uygulayacaklardı. Peki bunu müşteriler anlayabilirler mi?. Tabiki da anlayamayız çünkü üretim aşamasını an be an takip edemiyoruz bunun için satın alacağımız mobilyacıya güvenmemiz şarttır. Kaliteli bir mobilya ortalama fiyatları bellidir ancak ortalamaya göre afaki bir fark varsa burada ilk önce sorgulanması gereken malzemenin kalınlığıdır ki ara geçme ve raflarda 18mm yan dikme lerde 22mm kalınlık en ideali ve mukavemetli olanıdır. Bu standartlarda bir mobilya ortalama 2.500.00 TL ve yukarısında dır. Ortalama fiyatlar da mobilya da kullanılan iç aksam, rafların sıklığı ve çekmecelerde kullanılan sistemlere göre değişmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş